Powrót...

2003-03-07 14:52:00

Ćwierć wieku więzienia za straszliwy mord

 
      W minioną środę sędzia Adam Kabziński ogłosił wyrok przeciwko czterem młodym mieszkańcom Ostrowca, którzy przed ponad rokiem - w sposób bestialski - dokonali na Gutwinie zabójstwa 13 - latka z Ostrowca. Sąd zezwolił na ujawnienie wizerunku oskarżonych, a także podanie ich nazwisk do wiadomości opinii publicznej.


    Piotr Kordasiewicz, Paweł Niedziałek i Tomasz Karcz zostali uznani winnymi popełnienia zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem. Za ten czyn oskarżony Kordasiewicz (z prawej) został skazany na karę 25 lat pozbawienia wolności, z możliwością zwolnienia po odbyciu kary 20 lat więzienia oraz na karę dodatkową - 10 lat pozbawienia praw publicznych. Oskarżony Niedziałek (z lewej) za ten sam czyn został skazany na karę 15 lat pozbawienia wolności i karę dodatkową w postaci pozbawienia praw publicznych na okres 10 lat.


    Oskarżony Karcz został skazany na karę 12 lat pozbawienia wolności i utratę praw publicznych na lat 8.


    Czwarty z oskarżonych, Andrzej Świerszcz został skazany przez sąd za pomocnictwo w zabójstwie zwykłym (przy zastosowaniu nadzwyczajnego złagodzenia kary) na karę 2 lat i 8 miesięcy pozbawienia wolności.


    Wobec wszystkich oskarżonych sąd orzekł nawiązki w wysokości od 4 do 8 tysięcy złotych.


    -Nie jesteśmy z tego wyroku do końca zadowoleni i bardzo poważnie rozważamy złożenie zapowiedzi apelacji - mówi prokurator rejonowy w Ostrowcu, Andrzej Górnisiewicz. Pisemne uzasadnienie wyroku pozwoli nam podjąć decyzję. Proszę zwrócić uwagę na to, że prokurator zarzucił oskarżonemu Kordasiewiczowi tzw. sprawstwo kierownicze, tzn. to, że kierował on popełnieniem zbrodni przez pozostałych oskarżonych, z którymi również współdziałał.


    Tymczasem sąd przyjął, że był jednym ze współsprawców. Jeśli chodzi o zagrożenie karą, to nie ma tu żadnej różnicy. Liczy się jednak wydźwięk.


    Zastanawiamy się również nad złożeniem apelacji w sprawie oskarżonego Świerszcza, który został skazany jedynie za pomocnictwo w zabójstwie zwykłym. Również w tym przypadku żądania prokuratora były zupełnie inne.


    Wszystkich interesuje, dlaczego w tej sprawie sąd nie orzekł wobec głównego oskarżonego kary dożywotniego pozbawienia wolności.


    -Jest to prawnie niemożliwe, gdyż w chwili popełnienia czynu oskarżony Kordasiewicz nie miał ukończonych 18 lat - mówi Andrzej Górnisiewicz. Zgodnie z art. 54 par 2 Kk wobec takich sprawców najwyższy wymiar kary przewidziany w polskim prawie karnym nie może być zastosowany.


    Sąd komentując podjęty wyrok zauważył, że główny oskarżony chciał wiedzieć, jak to jest być zabójcą. -Teraz już wie - usłyszeliśmy na sali rozpraw.


    Rodzina zamordowanego Piotra Ch. uważa, że żaden wyrok nie jest w stanie wynagrodzić jej utratę syna i wnuka. Zanim sąd orzekł w tej sprawie, wszyscy byli zdania, że wszyscy oskarżeni powinni otrzymać karę dożywotniego pobawienia wolności.


 


    (dak, w)
/ /

Podziel się nim ze znajomymi:

Czytany: 17089 razy,
ostatnio: 2017-04-29 12:15:22
wykop.pl

Skomentuj ten artykuł:

Komentarze:

  ~
   
Jeszcze nikt się nie wypowiedział na ten temat.
Powrót...
Szukaj wiadomości:
Ostrowiec Świętokrzyski

Herb Ostrowca Św.hutnicze miasto sportu i super...marketów ;) położone w dolinie rzeki Kamiennej w pobliżu Gór Świętokrzyskich. Malownicze okolice, atrakcje turystyczne oraz wydarzenia sportowe na skalę ogólnopolską skłaniają nas do zaproszenia Państwa do Ostrowca Świętokrzyskiego.

Więcej informacji o Ostrowcu Św.

Zagłosuj i odwiedź inne strony o Ostrowcu

Serwis tematyczny Sztabu Miejskiego Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Ostrowcu Św.
Oficjalna strona WOŚP Ostrowiec Świętokrzyski

Polecamy:

Strona główna  ·  Aktualności  ·  Rozrywka  ·  Turystyka  ·  Komunikacja  ·  Gospodarka  ·  O Ostrowcu  ·  Użytkownicy  ·  Kontakt

Osób online: 150       © 99-2011 MAcSi & Redakcja       Nasze domeny: Ostrowiec Św. · Ostrowiec Św. · Naprawa zderzaków

Uwaga! Nasza strona stosuje pliki cookies w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania serwisu i korzystania z naszych usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz te ustawienia zmienić wykorzystyjąc odpowiednie funkcje przeglądarki. Zamknij